Sauna

Saunování má zejména preventivní účinek. Napomáhá klidnější činnosti srdce, prohlubuje a uvolňuje dýchací cesty, bolesti kloubů a svalů ustoupí. Stejně tak utiší Vaše podrážděné nervy, migrénu či nervozitu. Sauna se tak zdá jako jedno z vhodných míst pro relaxaci.

Před saunou

Před vstupem se nejprve důkladně omyjeme, nejlépe mýdlem. V zásadě platí, že do sauny vstupujeme nazí.

V sauně

V sauně usedneme na ručník, doba saunování je asi 15 minut. Teplotní rozdíl v sauně může být klidně i 25°C. Od země směrem nohoru se teplota pohybuje od 80°C až po 105°C. Ze začátku si tedy sedněte na nejnižší místo.

Ochlazení

Po opuštění sauny si neochlazujte ihned hlavu, ale nejprve si pomalu opláchněte rukama obličej. Pokud nejste zkušení saunisté, nebude to pro Vás takový šok. Po ochlazení je lépe setrvat na studeném vzduchu až do úplného pocitu chladu a poté se vraťte do sauny. Opakování postačí ve třech cyklech – třikrát ohřátí a třikrát ochlazení.

Sauna

Ukončení saunování

Po posledním ochlazení se krátce osprchujte vlažnou vodou bez použití mýdla nebo šamponu (mohlo by dojít k podráždění pokožky) osušte se a setrvejte v odpočívárně. Po cestě domů se už potit nesmíte – pokud se tak stane, zůstaňte příště v odpočívárně déle.

Účinek saunování se projevuje až po několika návštěvách, nejlépe jednou týdně. Dochází tak ke zlepšení krevního oběhu a látkové výměny a posílí se cévní systém. Střídáním horkého a studeného vzduchu se nutí sliznice horních cest dýchacích k přizpůsobování se tepelným výkyvům, mohutným prokrvováním zlepšujeme jejích výživu a přívod obranných látek. Výsledkem Vám budiž celková otužilost a odolnost proti infekcím.

Ceník sauny